Kalkulator został stworzony po to, aby ułatwić klientom firmy Elektrobim dobór i montaż siłowników na klapach wejściowych na strychy, do piwnic, itp. Kalkulator dobiera optymalne odległości mocowań oraz proponuje siłowniki w taki sposób, aby niepotrzebnie nie nadwyrężać siłownika i aby zoptymalizować warunki jego pracy. Parametry wprowadzane do formularza muszą zostać zmierzone możliwie jak najdokładniej, ponieważ mają one wpływ na wynik końcowych obliczeń, a tym samym wpływają na żywotność i bezawaryjność systemu.
Korzystając z kalkulatora postępuj według poniższej instrukcji:
1) Wprowadź do formularza parametry wejściowe do obliczeń.
Wygląd formularza, do którego należy wprowadzić dane przedstawia poniższa grafika:
Większość parametrów wymaganych w formularzu jest uwidoczniona na schemacie wstępnym znajdującym się nad formularzem:
Pozostałe, nieuwidocznione na schemacie wstępnym parametry to:
- FEK - Maksymalna siła przyłożona do końca klapy, której napór siłownik musi wytrzymać. Określ, jaką największą siłą mogą zadziałać na końcówkę klapy czynniki zewnętrzne (np. wiatr przy klapie na zewnątrz budynku) i wprowadź ją w tym polu.
- Waga – całkowita masa klapy. Należy podać wagę klapy, jeśli jest znana. Jeśli nie znasz wagi klapy, to musisz ją zważyć. Można się posłużyć metodą z filmu: [link do filmu o ważeniu klapy]
Szary prostokąt „DOPUSZCZALNY OBSZAR MONTAŻU” znajdujący się w środku schematu określa przestrzeń, w której z różnych względów jest możliwy montaż uchwytu na siłownik (np. ściana poniżej klapy, wnęka, strop, na którym można przykręcić mocowanie).
Po wprowadzeniu wszystkich parametrów upewnij się, że podałeś właściwe wartości, a następnie kliknij przycisk „PRZELICZ”
2) Wyniki obliczeń
Schemat zmieni wygląd i będzie wyglądał następująco:
Po prawej stronie formularza, w którym wcześniej były wprowadzane dane obliczeniowe zostaną wyświetlone proponowane rozwiązania (jedna lub więcej propozycji):
Uwagi na temat korzystania z kalkulatora siłowników do klap:
Aby uzyskać wysoką kulturę pracy i trwałość siłowników elektrycznych, należy zawsze brać pod uwagę ogólne zasady doboru siłowników i ich montażu na klapie, wyszczególnione poniżej:
- Mniejszy kąt otwarcia (kąt β na rysunku) znacznie poprawia warunki pracy dla siłownika. Nie montuj siłownika tak, aby osiągać szerokie kąty otwarcia, jeśli nie jest to absolutnie konieczne, ponieważ może to spowodować znaczące obniżenie żywotności siłownika.
- Im mniejsza jest odległość otworu na sworzeń siłownika w mocowaniu na klapie od płaszczyzny klapy (parametr O na schematach), tym lepsze warunki pracy dla siłownika. Zmniejszenie odległości O powoduje zwiększenie kąta pod jakim siłownik jest ustawiony do klapy - jest to sytuacja bardzo korzystna.
- Montując siłownik na klapie koniecznie zwróć uwagę na jak najdokładniejsze przeniesienie wyliczonych przez kalkulator parametrów do rzeczywistego układu. Niewielkie odchyłki w podanych odległościach w stosunku do parametrów obliczonych przez program mogą się znacząco przekładać na kąty otwierania klapy oraz kąty pomiędzy siłownikiem a klapą i w konsekwencji będą miały wielki wpływ na żywotność całego systemu.
Nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za straty lub uszkodzenia sprzętu wynikające z błędnego lub niedokładnego wprowadzenia danych do formularza obliczeniowego lub też wynikających z użycia nieprawidłowo dobranych do klapy siłowników.