Jak zbudować układ sterujący z siłownikiem elektrycznym i czujnikiem deszczu?
W tym krótkim artykule pokażę Ci prosty układ, którego zadaniem jest zamknięcie okna, kiedy spadnie deszcz – w końcu chcemy mieć sucho w domu :)
Wynajmujemy zatem inżyniera, kupujemy profesjonalny siłowniki z szeregiem certyfikatów, przemysłowy sterownik programowalny oraz czujnik deszczu z ostrą podziałką na bardzo małe progi czułości.
Chociaż czekajcie. Da się to zrobić taniej i prościej.
Dlaczego? Ano dlatego, że im mniejszy stopień skomplikowania, tym mniejsza awaryjność. Byleby nie przesadzić, bo są też sytuacje awaryjne – je też trzeba przewidzieć ale o tym na końcu.
- Co nam będzie potrzebne
- Montaż siłownika do okna
- Montaż układu elektrycznego
- Siłownik otwierający okno – Podsumowanie
Co nam będzie potrzebne
Do zmontowania tego układu będziemy potrzebowali prostych elementów:
- zasilacz stabilizowany 12V o mocy odpowiedniej do zasilenia siłownika i układu sterującego – koszt: kilkadziesiąt złotych
- przekaźnik z podwójnymi stykami zwierno-rozwiernymi (DPDT) z cewką 12V, w oparciu o który zostanie zbudowany mostek H (jak to działa? Spójrz tutaj [link do artykułu o mostku H]) – koszt: kilkanaście złotych
- czujnik deszczu zasilany napięciem 12V z wyjściem przekaźnikowym – koszt: około stówki
- garść przewodów do połączenia układu – koszt: jakieś groszowe sprawy :)
- siłownik elektryczny 12V – koszt: 200-350 zł
- okno – koszt: raczej już masz, więc nie musisz kupować :)
Montaż siłownika do okna
W jednym z naszych filmów przedstawiliśmy przykładowy montaż siłownika do okna. To jak będzie to wyglądało u Was zależy od tego ile macie miejsca do montażu oraz jaki typ okna trzeba zautomatyzować. W każdym przypadku montażu należy pamiętać aby siłownik podczas swojej pracy w żadnej pozycji nie był równoległy do osi okna.
Poniżej filmik z montażu siłownika LAD 150 mm.
Montaż układu elektrycznego
Przed rozpoczęciem montażu upewnij się na 1000%, że kabel, który posłuży Ci do doprowadzenia do układu napięcia 230V na pewno nie jest do tego napięcia jeszcze podłączony. Pamiętaj! To nie 12V, które można dotknąć językiem bez szkody dla zdrowia :)
Jeśli kupisz zasilacz i przekaźnik z podstawką na szynę DIN, to upraszcza się montaż mechaniczny całego sterowania. Szyna zapewni trwały i stabilny montaż elementów w taki sposób, że będziesz mógł je umieścić obok siebie i poprowadzić przewody ładnie ułożone. Osiągniesz w ten sposób porządek w układzie, a niektóry mówią nawet, że wtedy lepiej działa, bo prąd nie musi tracić czasu na szukanie drogi w plątaninie kabli :)
Podłącz wszystko razem ze sobą według poniższego schematu:
Opisując w skrócie powyższy schemat widzimy, że plus z zasilacza doprowadzony jest jednocześnie do:
- zasilania czujnika deszczu,
- jednej z końcówek cewki przekaźnika, oraz
- końcówek NC1 i NO2 przekaźnika (nazywamy je tak umownie, żeby je jakoś nazwać :) ), na którym zbudowaliśmy mostek H (chcesz dowiedzieć się, jak taki mostek działa? Kliknij)
Natomiast minus zasilacza doprowadziliśmy do:
- zasilania czujnika deszczu,
- jednego ze styków przekaźnika wyjściowego czujnika deszczu oraz
- końcówek NC2 i NO1 przekaźnika (czyli mostka H)
Drugi styk przekaźnika wyjściowego czujnika deszczu jest doprowadzony do wolnej końcówki cewki przekaźnika sterującego siłownikiem (czyli naszego mostka H).
Połączenia można wykonać przewodami jednego koloru, ale łatwiej będzie Ci się połapać w tym wszystkim i trudniej pomylić wtedy, gdy każde z tych połączeń wykonasz przewodami o innych kolorach, czyli np. plusy – kolor czerwony, minusy – kolor niebieski, itd.
Jeszcze raz przypominam o ostrożności podczas montażu, ponieważ w układzie są części podłączone do napięcia sieci 230V, które może zrobić krzywdę!
A gdyby było ci za gorąco…
Możliwe jest sterowanie pracą siłownika za pomocą czujnika temperatury o czym także zrobiliśmy filmik, a metodologia podłączenia mocno nie odbiega od tego co przedstawiliśmy wyżej.
Siłownik otwierający okno – Podsumowanie
Obiecałem na początku kilka słów o sytuacjach awaryjnych, które trzeba przewidzieć przy montażu takiego systemu. Otóż może się zdarzyć, że coś zablokuje okno (ręka, zwierzak chcący się dostać do domu lub jakiś przedmiot). Przygotuj się na to i pamiętaj o odpowiednio dobranym bezpieczniku, który ochroni siłownik i przeszkodę przez uszkodzeniem. Możesz użyć bezpiecznika topikowego, który przepali się w momencie napotkania przeszkody przez okno. Możesz także wyposażyć układ w jakiś bezpiecznik elektroniczny, który zatrzyma siłownik i umożliwi ponowny start po usunięciu przeszkody.
Jak widzisz, montaż układu nie jest trudny, koszt całości niewielki, a korzyści całkiem spore :) Jeśli więc masz gdzieś okno, które powinno działać w trybie automatycznym i samoczynnie się zamykać podczas deszczu, to się nie wahaj i zrób sobie to ustrojstwo :)
Układy dziś przedstawione można użyć także:
- jako sterowanie okna w szklarni na podstawie odczytów czujnika
- jako sterowanie włazu w piekarni lub gastronomi aby utrzymać określoną temperaturę
- w systemach wentylacyjnych
- przy automatycznych oknach dachowych
- przy rozkładanych dachach, baldachimach i markizach
- na jachtach lub statkach do automatycznego zamykania włazów podczas deszczu czy sztormu
- jako prosty czujnik zalania , który zamykałby właz lub zawór przy zalaniu czujnika deszczu.
Gdyby pojawiły się jeszcze jakieś pytania o siłownik otwierający okno to zachęcamy do kontaktu!
Zobacz też:
Automatyczne drzwi do kurnika
Już nie musisz się martwić kto wypuści i zamknie drzwiczki kurom. Wystarczy siłownik i prosty układ z czasówką.