Wsparcie dla Automatu bramowego ETM-01 i ETM-02
Pakiet informacji odnośnie napędu bramy dwuskrzydłowej ETM-01 Light , ETM-01 Fortis i ETM-02, a w nim odpowiedzi na pytania oraz instrukcje montażu.
Instrukcja obsługi do ETM-01 Light
Instrukcja obsługi do ETM-01 Fortis
Instrukcja obsługi do ETM-02
Instrukcja obsługi do centrali ETM-DG2
Kalkulator do wyliczania punktów montażowych dla siłowników
Wideoporadniki
Przykładowy sposób montażu na słupku wąskim
Przykładowy sposób montażu na słupku grubym klinkierowym, kamiennym lub betonowym
Przykładowy montaż siłownika na bramie skrzydłowej otwieranej na zewnątrz posesji
Centrala sterująca ETM-DG2 – podłączenie i konfiguracja
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
Jakich przewodów należy użyć do podłączenia zestawu?
Przykładowe połączenie elektryczne wraz minimalnymi średnicami przewodów przedstawiono na poniższym obrazku.
Dodatkowe akcesoria w postaci przycisków sterownia ręcznego (np. łącznik dzwonkowy), radioodbiorników (np. RC-ZW) czy modułów GSM/WIFI należy podłączyć przewodami o przekroju 0,25mm2.
Do podłączenia anteny należy użyć przewodu koncentrycznego 50/75 Ohm.
Jaka jest prędkość otwierania siłowników ETM-01? Jak długo będzie się otwierać brama?
Prędkość otwierania siłowników ETM-01 Light wynosi 16mm/s. W przypadku wersji ETM-01 Fortis prędkość wysuwu wynosi 24mm/s. Przy wykorzystaniu całego zakresu skoku siłownika czas otwierania i zamykania w większości wypadków wyniesie ok. 15-20 sekund.
Czy siłowniki ETM-01 LIGHT/ETM-01 FORTIS da się zamontować na szerokich słupkach np. 40cm?
Siłowniki serii ETM-01 przeznaczone są wyłącznie do wąskich słupków gdzie odległość od osi zawiasu bramy do krawędzi słupka może wynosić maksymalnie 10 cm. Do szerokich słupków proponujemy ETM-02 lub ETM-FOLD.
Jaka jest prędkość otwierania siłowników ETM-02? Jak długo będzie się otwierać brama?
Prędkość otwierania siłowników ETM-02 wynosi 24 mm/s. Przy wykorzystaniu całego zakresu skoku dłuższego siłownika (400 mm) czas otwierania i zamykania nie przekroczy więc 17 sekund.
Czy siłowniki ETM-02 da się zamontować na wąskich słupkach?
W większości przypadków tak, jednak wymaga to skrócenia fabrycznego mocowania.
Czy siłowniki ETM-02 da się zamontować na szerokich słupkach?
Tak, siłowniki ETM zostały zaprojektowane w taki sposób aby możliwy był montaż na standardowym słupku klinkierowym (40x40cm) z zawiasem umieszczonym na środku szerokości słupka. Maksymalna głębokość osadzenia zawiasu dla siłownika ETM-02 wynosi 23cm.
W przypadku osadzenia do 35cm proponujemy wybrać ETM-FOLD.
A co, gdy nie ma prądu w sieci?
Są dwa wyjścia:
- Odblokować siłownik kluczykiem dostarczonym w zestawie i otworzyć bramę ręcznie lub
- Otworzyć bramę pilotem, jeśli oczywiście system został wyposażony w awaryjne zasilanie akumulatorowe na stałe podłączone do sterownika ETM.
Jak ustawić punkty zatrzymania bramy w skrajnych pozycjach?
- Ustawić odbojniki w miejscach, w których mają się zatrzymywać skrzydła na otwarciu i zamknięciu. System przeciążeniowy rozłączy siłowniki, gdy tylko skrzydła oprą się o odbojniki.
- Wykorzystać wewnętrzne ograniczniki wbudowane w siłownik dla pozycji maksymalnie wsuniętej siłownika, a odbój ograniczający pracę skrzydła dla pozycji maksymalnie wysuniętej. W takim przypadku odległości na mocowaniach należy dobrać w taki sposób, aby siłownik wsuwał się maksymalnie, a przed pełnym wysunięciem skrzydło bramy opierało się o odbojnik.
W obydwu powyższych przypadkach odbój ograniczający wysuw siłownika powinien być ustawiony w tak aby zablokował pracę skrzydła zanim siłownik osiągnie pozycję maksymalnego wysuwu.
W przypadku siłowników ETM-02 oraz ETM-01 Fortis można wykorzystać pełen wysuw siłownika bez konieczności montażu odboju na środku bramy.
Jak ustawić parametry przeciążeniowe w centrali ETM-DG2?
Parametry przeciążeniowe ustawiane są osobno dla dwóch skrzydeł i dzielone są na czas działania wysokich(P2,P4) i niskich obrotów(P1,P3). Daje to łącznie 4 parametry. Należy ustawić je w taki sposób aby skrzydło wykonało cykl otwarcia/zamknięcia bez zatrzymania(które byłoby skutkiem zadziałania wyłącznika przeciążeniowego), uwzględniając przy tym zmienne warunki pogodowe takie jak wiatr czy działanie siłowników w ujemnych temperaturach (rosną wtedy opory związane z działaniem siłownika). Z drugiej strony parametry nie mogą być ustawione za wysoko gdyż wyłącznik przeciążeniowy może nie zadziałać w przypadku napotkania niewielkich przeszkód i spowodować ich uszkodzenia, a same siłowniki mogą doprowadzić do uszkodzeń bramy.
Jaki jest zasięg działania pilotów w centrali ETM-DG2?
Deklarowany zasięg działania pilotów wynosi do 100m. Trzeba mieć jednak na uwadze, że w naszym otoczeniu działa masa urządzeń, które nadają w różnych częstotliwościach co może powodować zakłócenia i skracać zasięg działania pilotów. Ważnym czynnikiem są także przeszkody terenowe jak ogrodzenie, budynki, czy samochód które również mogą zakłócać komunikację między pilotem, a odbiornikiem w napędzie. Średnio zasięg pilota oscyluje w przedziale 50-60m. W przypadku słabego zasięgu warto zastosować zewnętrzną antenę lub moduł sterowania GSM/WIFI. Za słaby zasięg mogą odpowiadać także wyczerpane baterie w pilocie, które rozładowują się podczas codziennego korzystania z napędu.
Jak działa funkcja autozamykania w zestawach ETM?
Funkcja autozamykania wymaga przypisania do danego przycisku w pilocie. Służą do tego parametry F0-F3, gdzie F0 to pierwszy przycisk, F1 drugi itd. Edytując dany parametr należy wybrać wartość 6 (otwarcie dwóch skrzydeł z automatycznym zamknięciem) lub 7 (otwarcie jednego skrzydła z automatycznym zamknięciem). Kolejnym krokiem będzie ustawienie czasu odliczania do autozamykania. Odpowiedzialny za to jest parametr P8 (dwa skrzydła) lub P9 (jedno skrzydło). Po poprawnej konfiguracji będziemy mogli korzystać z autozamyknia. Przykładową konfiguracją dla pilota może być w tym przypadku F0 – 0 , F1- 6, F2 – 3, F3 – 7. Pierwszy przycisk to praca dwóch skrzydeł w cyklu otwórz/stop/zamknij/stop, drugi otwarcie dwóch skrzydeł autozamykaniem, trzeci praca jednego skrzydła w cyklu otwórz/stop/zamknij/stop, czwarty otwarcie jednego skrzydła z autozamykaniem.
Czy można sterować elektrozaczepem furtki za pomocą centrali ETM-DG2?
Centrala ETM-DG2 daje możliwość zaprogramowania pod dany przycisk w pilocie uruchomienia wyjścia przekaźnikowego SP (funkcja 9 dla parametrów F0/1/2/3). Może ono posłużyć do wysterowania elektrozaczepu w furtce lub uruchomienia podświetlenia podjazdu. Z uwagi, że jest to wyjście przekaźnikowe, należy zapewnić zewnętrzne zasilanie dla danych urządzeń i zastosować odpowiedni dla danej sytuacji przekaźnik.
Uwaga: zasilanie nie może być w tym przypadku pobrane centrali!
Jeśli nie wiesz jak podłączyć taki układ należy skontaktować się z doświadczonym elektronikiem.
Czy zestawy ETM wymagają konserwacji?
- W przekładni siłowników zastosowano smar stały, nie trzeba więc się obawiać wycieków i nie trzeba uzupełniać oleju.
- Przez cały okres działania napędu należy zadbać o to, aby na tłoczyskach siłowników nie gromadziły się zanieczyszczenia. To samo tyczy się fotokomórek oraz obudowy sterownika.
- W zimę można przesmarować tłoczyska preparatem WD-40 lub podobnym, który pomoże ograniczyć oblodzenie. Oczywiście w porze zimowej, gdyby np. marznący deszcz utworzył na wysuniętym siłowniku bardzo grubą warstwę lodu, trzeba go usunąć ręcznie.
- Raz w roku należy skontrolować solidność zamocowania uchwytów montażowych. W przypadku wystąpienia dużych luzów należy je wyeliminować.
- Przynajmniej raz na pół roku należy sprawdzić poprawność ustawienia parametrów w centrali ETM-DG2. W przypadku potrzeby skorygować wprowadzone parametry.