Adres e-mail biuro@elektrobim.pl
Telefon 91 817 14 69
Zwroty do 30 dni
Zwroty do 30 dni
Doświadczenie - ponad 15 lat na rynku
Doświadczenie ponad 15 lat na rynku
Darmowa wysyłka - powyżej 999 zł
Darmowa wysyłka powyżej 999 zł
Odroczone płatności PayPo
Odroczone płatności PayPo
>Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze
Wysyłka do godziny 13:00 w dni robocze
  • English
  • Deutsch
  • polski

Jaki napęd do bramy garażowej wybrać?

Jaki napęd do bramy garażowej wybrać

Jakie aspekty warto wziąć pod uwagę podczas wyboru napędu do bramy garażowej? Na co zwrócić uwagę i jakich błędów nie popełniać? Na te i kilka innych pytań odpowiemy w niniejszym artykule. Jeżeli jesteście na etapie wyboru automatyki i spędza Wam to sen z powiek, to trafiliście idealnie!

Jak działa napęd do bramy garażowej?

Zasada działania napędu do bramy garażowej (segmentowej lub uchylnej) jest bardzo prosta. Siła napędowa silnika elektrycznego jest przenoszona za pomocą łańcucha i odpowiedniego cięgna na bramę. Dzięki temu można ją otworzyć lub zamknąć. Silnik po uruchomieniu (np. za pomocą pilota zdalnego sterowania), napędza koło zębate, które porusza łańcuchem. Łańcuch, przemieszczając się po szynie prowadzącej, ciągnie za sobą wózek (lub suwak), do którego przymocowana jest brama garażowa. W zależności od kierunku obrotu silnika brama może być podnoszona lub opuszczana.

Wybór napędu do bramy garażowej, a jej parametry

Wybór napędu do bramy garażowej

Niewątpliwie podczas wyboru automatyki najważniejsze są parametry bramy, na której będzie ona zamontowana. Ich przeanalizowanie jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji.

Wysokość bramy

Jest to jeden z najistotniejszych parametrów. Wynika to z tego, że napędy wyposażone są w szyny, których musi „wystarczyć” do otwarcia całej bramy.

Powierzchnia bramy

Równie istotna jest powierzchnia bramy, która ma zostać zautomatyzowana. Dobranie napędu z odpowiednim zapasem mocy ma bezpośredni wpływ na żywotność zakupionego sprzętu.

Częstotliwość użytkowania

Każdy napęd ma określoną docelową częstotliwość użytkowania. Może to być od kilku do nawet kilkuset cykli na dobę. Inny automat sprawdzi się w domu, w którym będzie używany 3-4 razy w ciągu dnia, a zupełnie inny w budynkach użyteczności publicznej.

Własne preferencje przy wyborze napędu do bramy przesuwnej

Jaki napęd do bramy garażowej wybrać montaż napędu

Gdy już znamy parametry następną kwestią, nad jaką powinniśmy się zastanowić, są nasze własne oczekiwania i indywidualne potrzeby. Należy przemyśleć następujące kwestie:

  • Samodzielny montaż: Nie każdy producent udziela gwarancji na swoje napędy w przypadku ich samodzielnego montażu. Jeżeli więc mamy w planach sami zamontować napęd musimy upewnić się, że jest do dozwolone. Warto też sprawdzić, czy zestaw zawiera czytelną instrukcję lub czy nagrano jakiś wideoporadnik z montażu.
  • Profesjonalny montaż: Jeśli zamierzasz skorzystać z usług firmy instalatorskiej, warto zawczasu wybrać rzetelnego usługodawcę i uzgodnić z nim dogodny termin. Dzięki temu unikniemy długiego czasu realizacji. Profesjonalna instalacja gwarantuje prawidłowe działanie i bezpieczeństwo systemu.
  • Akcesoria: Warto zastanowić się nad tym czy zależy nam na dodatkowych akcesoriach (np. fotokomórkach). Istotne jest również to, w jaki sposób zamierzamy sterować naszym napędem. Oprócz pilotów, które zazwyczaj są w zestawach, możemy nasze napędy doposażyć np. o przycisk chwilowy.
  • Okres gwarancji: Każdy producent ma swoje warunki gwarancyjne. Dłuższy okres gwarancji zazwyczaj świadczy o wyższej jakości oraz niezawodności urządzenia. Warto również zwrócić uwagę na zakres gwarancji oraz procedury: serwisowe w przypadku wystąpienia problemów technicznych.

Jaki napęd do bramy przesuwnej będzie odpowiedni?

Poniższa tabela ilustruje dobór napędu w zależności do specyfiki bramy. Należy ją porównać z parametrami naszej bramy, mając na uwadze, że każda brama musi być wspomagana mechanicznie.

Dla przykładu:

  • brama o wysokości 2,6 m, powierzchni 10 m2, zamontowana w domu jednorodzinnym, otwierana kilka razy dziennie

Mimo że brama mieści się w przewidzianej dla ETM-LIFT powierzchni jest jednak zbyt wysoka. Konieczne będzie wybranie napędu ETM-LIFT PRO (z dodatkową listwą)

  • brama 2,4 m, powierzchnia 12 m, dom jednorodzinny, otwierana kilka razy dziennie

W takiej sytuacji wystarczający będzie napęd ETM-LIFT. Niemniej wybór wyższej wersji również nie będzie błędem.

  • brama 2,5 m o powierzchni 15 m, zamontowana na parkingu podziemnym w dużym bloku

W tym przypadku do wyboru pozostaje nam jedynie napęd ETM-LIFT PRO, który powstał z myślą o wysokiej częstotliwości pracy i może wykonać nawet do kilkudziesięciu cykli dziennie.

Podsumowanie

Wybór napędu może, ale nie musi, być trudny. Wystarczy poświęcić trochę czasu na określenie własnych potrzeb oraz sprawdzenie specyfikacji sprzętu i parametrów bramy. Niemniej, jest to jednak zakup na długie lata więc chcemy mieć pewność, że podjęliśmy dobrą decyzję. Właśnie dlatego w przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się ze specjalistami. Chętnie doradzimy i rozwiejemy wszelkie wątpliwości!