- Co wpływa na zasięg pilota do bramy
- Rozwiązanie – radioodbiornik RC-ZW
- Dodatkowa rola – sterowanie napędami różnych firm
- Zewnętrzna antena – metoda alternatywna
- Lepszy zasięg pilota do bramy – Podsumowanie
Co wpływa na zasięg pilota do bramy
Sterowanie drogą radiową różnymi urządzeniami to bardzo wygodne rozwiązanie. Umożliwia pozbycie się uciążliwego okablowania oraz pozwala sterować urządzeniami na znaczne odległości np. za pomocą kieszonkowego pilota radiowego. W dobie coraz większej ilości sprzętu radiowego w otoczeniu człowieka (np. routery i inne urządzenia działające po Wi-Fi lub Bluetooth) coraz trudniej jest zapewnić prawidłową komunikację pomiędzy urządzeniami. Dzieje się tak ze względu na ilość nadajników sygnału radiowego, jak również ze względu na ilość zakłóceń, generowanych przez duże silniki czy impulsowe układy przetwornic elektronicznych. Już samo to często powoduje to, że zasięg pilota do bramy jest niewystarczający.
Ponadto napędy bramowe najczęściej są montowane na samej ziemi lub zbyt nisko nad ziemią. Przecież skrzynki sterującej nikt nie będzie wieszał nad płotem na jakichś dodatkowych konstrukcjach. Oczywiście metalowa konstrukcja ogrodzenia także ma nieraz niebagatelny wpływ na zasięg.
Wszystkie to prowadzi najczęściej do spadku zasięgu sterowania, a bywają przypadki, że system musi działać bez zarzutu na spore odległości. Dotyczy to także bram wjazdowych, bo przecież brama musi otworzyć się na tyle wcześnie, aby można było bez przez nią przejechać bez zatrzymania. Jest to istotne zwłaszcza przy wjazdach na posesje z bardzo ruchliwych ulic, kiedy zatrzymanie pojazdu nawet na chwilę spowoduje zatamowanie ruchu wielu innych użytkowników drogi.
Rozwiązanie – radioodbiornik RC-ZW
W naszej ofercie znajduje się radio RC-ZW, które pozwala w wielu wypadkach podnieść pewność działania i zasięg pilota do bramy.
Jest to bardzo czuły i wysoce selektywny radioodbiornik dwukanałowy. Dzięki wbudowanej antenie i obudowie przystosowanej do montażu na różnych elementach infrastruktury pozwala osiągać dosyć duże zasięgi sterowania.
Kompatybilny jest on ze wszystkimi pilotami radiowymi z naszej oferty, przeznaczonymi do sterowania bramami: PS-01, PS-02 oraz PS-03.
Dzięki zastosowaniu na wyjściu przekaźników, które nie wyprowadzają żadnego napięcia (jedynie styki zwierno-rozwierne) urządzenie jest bardzo uniwersalne. Będzie współpracować z każdym systemem, który na wejściu sterującym wymaga chwilowego zwarcia – jak w wypadku podłączenia tzw. przycisku dzwonkowego. Taka konstrukcja wyjść umożliwia sterowanie zarówno automatyką bram wjazdowych, jak i innymi prostszymi systemami (włącz/wyłącz). Dodatkowo uniwersalność sterownika podnosi fakt, że może on być zasilany zarówno napięciem stałym, jak i zmiennym, w zakresie 12-24V.
Dodatkowa rola – sterowanie napędami różnych firm
Jeśli na posesji obok naszych napędów są zainstalowane również systemy innych producentów, to radio RC-ZW pomoże także w tym, aby wszystkie systemy można było sterować jednym pilotem Elektrobim. Dzięki temu nie trzeba nosić „pęku pilotów” – po jednym do każdej bramy – a wystarczy jeden, który obsłuży kilka napędów. Trzeba jedynie podłączyć wyjście sterownika RC-ZW do wejścia sterującego w napędzie. Potem wystarczy zaprogramować do sterownika RC-ZW wybrany przycisk w pilocie do sterowania tym napędem. I gotowe!
Ponieważ radioodbiornik RC-ZW posiada dwa wyjścia przekaźnikowe, to można go wykorzystać do sterowania nawet dwoma napędami innych marek.
Podłączenie radia RC-ZW w dowolnym napędzie jest banalnie proste – wystarczy wykorzystać wejście na sterowanie dzwonkowym przyciskiem. Przykładowe podłączenia w napędach marki Elektrobim pokazaliśmy w poniższych filmach.
Zewnętrzna antena – metoda alternatywna
Bardzo często równie dobrą metodą na zwiększanie zasięgu jest zastosowanie dodatkowej anteny ANT-01 w miejsce fabrycznej zainstalowanej w napędzie. Jeśli taka zewnętrzna antena zostanie zainstalowana w jak najwyższym punkcie (np. na wierzchołku słupka), to już samo to znacznie poprawia zasięg.
Rozwiązanie to bywa na tyle skuteczne, że nie ma potrzeby stosować już innych, bardziej skomplikowanych metod. Jest też najtańsze. Sprawdzi się zawsze wtedy, gdy nie ma potrzeby programowania jakiejś wielkiej ilości pilotów (więcej niż jest w stanie zapamiętać sterownik napędu).
Sprawdź na filmie, jak taką antenę podłączyć do napędu KSE180-DG:
Lepszy zasięg pilota do bramy – Podsumowanie
Radioodbiornik RC-ZW to bardzo zmyślne urządzenie. Pomoże nie tylko uporządkować bałagan z wieloma pilotami do różnych automatów, ale także pokonać wpływ czynników ograniczających zasięg sterowania radiowego. Obecność zakłóceń w eterze raczej się nie zmniejszy, a ilość nadajników radiowych – wręcz przeciwnie, jeszcze będzie rosnąć, zagłuszając siebie nawzajem.
Warto więc w takich wypadkach zaopatrzyć się w radioodbiornik RC-ZW i mieć spokojną głowę, a w kieszeni tylko jeden pilot.
Kiedy nie musisz „spinać” ze sobą napędów różnych producentów, a zasięg Ciebie nie zadowala, to w celu jego zwiększenia zastosuj antenę ANT-01.
Jeśli zaś chcesz mieć niemalże niczym nieograniczony zasięg na całej kuli ziemskiej i możliwość sterowania bramą z każdego miejsca, gdzie działa twoja komórka, wypróbuj nasz moduł RC-GSM!