Wstęp
W ostatnim czasie bardzo często do nas dzwonicie z prośbą o pomoc w pewnej kwestii. Otóż zainspirowani jednym z naszych filmów chcielibyście samodzielnie wykonać automatyczne schody na strych. I w związku z tym pytacie nas o komplet do zautomatyzowania takich schodów. Mowa o tym „sprawcy zamieszania” na naszym kanale YT:
Jeden z członków naszego zespołu (Konrad) we własnym domu sobie taki system zorganizował samodzielnie i tak powstał ten filmik.
A ponieważ film spotkał się z miłym przyjęciem i sporym odzewem, to postanowiliśmy pójść za ciosem i przygotować dla Was kolejne materiały, tłumaczące nieco „zawiłości” związane z doborem siłowników do schodów oraz pozostałych elementów metalowych, które było widać w powyższym filmie.
- Kilka słów o schodach
- Jak działają automatyczne schody na strych, co będzie potrzebne i skąd to wziąć
- Automatyczne schody strychowe na pilota – Q&A
- Podsumowanie
Kilka słów o schodach
Schody jak to schody – na strych, to prawie jak do nieba ? Ale…
Producentów wielu i konstrukcji schodów też jest wiele. I do każdej takiej konstrukcji trzeba by dobrać inny sprzęt. Dlatego nie da się zrobić jednego zestawu, który będzie pasować do wszystkich schodów bez wyjątku.
Na rynku są dostępne schody zbudowane tak, jak na filmie, który przywołałem we wstępie, ale są też schody nożycowe. Różnią się konstrukcją zasadniczo. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby każde z tych schodów zautomatyzować. W ogromnej większości przypadków poradzą sobie siłowniki elektryczne dostępne w naszej ofercie.
Jak działają automatyczne schody na strych, co będzie potrzebne i skąd to wziąć
Do automatycznego działania takich schodów kluczowa jest – nazwijmy to dla naszych potrzeb – „reguła równoległoboku”. Konrad postarał się dokładnie wyjaśnić ją w dodatkowym filmie. Chodzi o wytworzenie takiego systemu przeniesienia sił w układzie, aby ostatnia sekcja schodów, do której nie jest bezpośrednio podpięty żaden siłownik, mogła się w sposób kontrolowany składać razem ze środkową częścią trzysekcyjnych schodów.
Innym ważnym elementem tej schodowej układanki jest dźwignia umożliwiająca obrót środkowej sekcji o 180 stopni względem sekcji nieruchomej, przytwierdzonej do klapy. Konrad posłużył się bardzo prostym modelem zrobionym z klocków LEGO, aby to wytłumaczyć – myślę, że prościej już się nie dało ?
Wszystkie elementy metalowe potrzebne do zbudowania przekładni i cięgien wprawiających w ruch schody strychowe są bardzo łatwo dostępne i tanie. Bez problemu możesz kupić je przez Internet, nie wychodząc z domu. A jeśli już chcesz „pomacać” towar przed zakupem, to możesz wybrać się do dowolnego marketu budowlanego, gdzie także można się zaopatrzyć we wszelkiej maści płaskowniki, wsporniki, kątowniki, śruby, podkładki i nakrętki.
Działanie takich automatycznych schodów na strych i dobór elementów metalowych tylko z pozoru wydaje się skomplikowane, ale nasz kolega Konrad dokładnie to wszystko objaśnił w poniższym filmie:
Automatyczne schody strychowe na pilota – Q&A
Konrad w powyższym filmie sporo wyjaśnił. Ale okazuje się, że lista pytań, które zadajecie jest o wiele dłuższa.
Na przykład:
- Czy można u nas kupić komplet do automatycznych schodów na strych razem ze wszystkimi elementami metalowymi widocznymi na filmie?
- Czy da się zrobić taki sam system dla schodów nożycowych?
- Jak zrobić otwieranie awaryjne schodów na strych?
- Jakie napięcie trzeba doprowadzić do schodów i jakie przewody rozprowadzić?
- Jaki dokładnie model siłownika i centrali trzeba użyć?
- Jaki jest koszt systemu do zautomatyzowania schodów na strych?
- Jakie jest bezpieczeństwo użytkowania takich automatycznych schodów na strych?
- Czy da się zrobić takie schody sterowane smartfonem?
Na te oraz wiele innych pytań nasz niezawodny Konrad odpowiedział w kolejnym filmie:
Podsumowanie
Jeśli jesteś w stanie bez większego wysiłku ręką podnieść klapę ze schodami, to siłownik zrobi to z jeszcze większą łatwością – przecież ma siłę sięgającą dziesiątek a nawet setek kilogramów! Zmierz tylko, jakiego skoku siłownika Tobie potrzeba do twoich konkretnych schodów i masz temat praktycznie z głowy.
Aby zrobić automatyczne schody na pilota potrzebne są, rzecz jasna, schody na strych – no bez nich się nie da.
Do schodów trzysekcyjnych, takich jak na filmiku ze wstępu, siłowniki kupisz tutaj: Siłowniki FDI. Do większości schodów wspomaganych sprężynami nadadzą się siłowniki, których użył Konrad, czyli FDI z wysuwem 300 mm o prędkości 20 mm/s oraz FDI z wysuwem 400 mm o prędkości 30 mm/s.
Siłownikami do automatycznych schodów strychowych musi jeszcze coś sterować. Konrad użył centrali ETM-DG2, która świetnie się spisuje w jego automatycznych schodach strychowych.
Kupuj żelastwo na cięgna i przekładnie jak na filmie: śruby, nakrętki i co tam jeszcze trzeba.
A potem narzędzia w dłoń i kilka godzinek przyjemnej pracy – za to efekt końcowy będzie cieszył Cię całymi latami!