Automatyczna klapa – jak ją zrobić?
Człowiek to leniwe zwierzę. Ale to w sumie nawet dobrze, bo dzięki temu mamy postęp technologiczny. „Jeśli czegoś nie chce ci się robić ręcznie, poszukaj sposobu, jak to zrobić inaczej”. No i sposoby się z reguły znajdują – mniej lub bardziej wymyślne.
Klapa na strych lub do piwnicy to częsty temat, z którym do nas dzwonicie. Lenistwo może nie jest tu głównym motorem napędowym, który popycha użytkownika takiej klapy do jej zautomatyzowania, ale już poszukiwanie udogodnień – jak najbardziej. Klapy bywają ciężkie, a osoby, które muszą je otwierać mogą być w podeszłym wieku. Nic więc dziwnego, że kochające dzieci czy wnuki chcą rodzicom/dziadkom życie ułatwić i poszukują rozwiązania, które pomoże w otwieraniu takiej ciężkiej klapy.
Ale jak samemu dobrać odpowiedni siłownik do klapy lub włazu? Na co zwrócić uwagę? Jakie musi mieć on parametry, aby nie tylko poradził sobie z klapą, ale także mógł pracować długo i bezawaryjnie?
Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule.
- Od czego zacząć dobieranie siłownika do klapy
- Siłownik elektryczny – jakie są trudności w doborze
- Ratujemy – czyli kalkulator doboru siłownika do klapy
- Montaż siłownika do klapy
- Podsumowanie
Od czego zacząć dobieranie siłownika do klapy?
Dobór odpowiedniego sprzętu do dźwigania klapy trzeba rozpocząć od określenia wagi i wymiarów naszej klapy.
Najczęściej ona już istnieje, więc wystarczy ją obmierzyć i zważyć. Pomiar klapy sprowadza się do określenia jej długości od zawiasów do najdalszego końca po przeciwnej stronie zawiasów. No i to jest czynność na tyle łatwa, że nie ma co się nad nią rozwodzić – wystarczy wziąć miarkę i przyłożyć do klapy, aby odczytać wynik.
Określenie wagi zamontowanej i często użytkowanej od lat klapy może natomiast nastręczyć nieco trudności – przynajmniej w wyobraźni tego, kto się z nią mierzy. Ale okazuje się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują. Klapę da się dosyć dokładnie zważyć bez odkręcania jej od zawiasów. Jak? Myślę, że ten filmik wszystko Ci wyjaśni:
Jeśli jednak właz jest dopiero w fazie projektu, to trzeba będzie poczekać do jego fizycznego powstania. Chyba, że projektant z góry określił jej wagę na podstawie ilości użytych materiałów budowy.
Tak czy inaczej, najpierw musimy określić te dwie najważniejsze rzeczy: wagę i wymiary klapy, którą zamierzamy automatyzować.
Siłownik elektryczny – jakie są trudności w doborze
Nie ma niestety jednoznacznego, prostego przepisu na dobranie siłownika do klapy. Doświadczenie sporo pomaga, ponieważ ktoś, kto już nie raz miał styczność z tematem intuicyjnie potrafi przynajmniej wybrać kierunek, w którym należy się poruszać. Ale jeśli brak doświadczenia, to łatwo błądzić po omacku i trafić donikąd.
Niemniej jednak można podać ogólne wytyczne, którymi można się kierować przy wstępnym doborze sprzętu. Chcąc jakoś ubrać w słowa te dwie główne reguły, można zapisać je mniej więcej w ten sposób:
- Im dłuższa klapa, tym dłuższy siłownik.
- Im klapa cięższa, tym mocniejszy siłownik.
Niestety, to wszystko, co da się powiedzieć ad hoc. Wymiary geometryczne siłownika w powiązaniu z wymaganym kątem otwierania klapy określają możliwości jego montażu przy klapie. Jednocześnie to wszystko wymienione wyżej w powiązaniu z wymiarami i wagą klapy określa minimalną potrzebną do otwarcia klapy siłę, jaką musiałby zadziałać siłownik. Jesteśmy więc w zamkniętej pętli:
- Musimy wybrać odpowiedni siłownik.
- Żeby wiedzieć, jaki siłownik wybrać, musimy znać przede wszystkim minimalną siłę.
- Żeby znać minimalną siłę, musimy wiedzieć, gdzie będą punkty, w których siłownik będzie zamontowany.
- Żeby wiedzieć, gdzie będą te punkty, to musimy wiedzieć, jakie wymiary ma wybrany siłownik.
- Żeby wiedzieć, jakie będą wymiary siłownika, to musimy wiedzieć, jaki to ma być siłownik.
Czyli lądujemy z powrotem w punkcie pierwszym… Niefajnie.
Dodatkowo sytuację komplikuje fakt, że aby wyznaczyć punkty montażu wybranego siłownika na klapie, konieczne jest rozwiązanie układu równań nieliniowych z przynajmniej dwiema niewiadomymi. Rozwiązanie tzw. metodą „na piechotę” czyli przy użyciu kartki i ołówka jest dość trudne. Z pomocą może przyjść komputer i metody numeryczne rozwiązywania takich układów równań. Jednak mało kto potrafi napisać te równania, nie mówiąc już o napisaniu oprogramowania (lub wykorzystania gotowego), które by ten układ rozwiązało.
No wiecznie pod górkę i piach w oczy… ?
Ratujemy – czyli kalkulator doboru siłownika do klapy
Problem doboru odpowiedniego siłownika do klapy jest wiec dosyć skomplikowany. No i do tego jeszcze ta matematyka… Po głowie może chodzić pytanie: „A jaką postać mają równania, które należy rozwiązać i jak to w ogóle zrobić?”. Mało kto pamięta matematykę ze szkoły średniej. A problem jest jeszcze bardziej złożony i potrzebna jest wiedza matematyczna na poziomie akademickim…
No i znowu klops?
W żadnym wypadku!
Z przyjemnością przedstawiamy narzędzie, które wszystkie obliczenia wykonuje za Ciebie! ? Twoją rolą będzie jedynie podanie danych, których potrzebuje nasz kalkulator, czyli:
- Długości klapy L,
- Waga klapy,
- Wymagany kąta otwarcia klapy β,
- Określenie ilości miejsca, które jest do dyspozycji przy klapie, aby dało się zamontować siłownik (wymiary SXmin, SXmax, SYmax),
- Odległości od otworu na sworzeń siłownika w mocowaniu na klapie do płaszczyzny wyznaczonej przez oś zawiasu klapy O, oraz
- Maksymalna siła FEK przyłożona do końca klapy, której napór siłownik musi wytrzymać.
Opisane parametry dokładnie są zaznaczone na poniższym rysunku:
Link do kalkulatora znajdziesz na końcu artykułu. Jednak zanim go klikniesz zapoznaj się z całością artykułu, aby bezproblemowo dobrać najlepsze rozwiązanie.
Nasze narzędzie resztę obliczeń zrobi za Ciebie i poda rozwiązanie (o ile ono istnieje przy założeniach, które przyjąłeś). Rozwiązaniem tym będzie jedna lub więcej propozycji siłowników z naszej oferty, które poradzą sobie z tym zadaniem.
Razem z konkretnym siłownikiem otrzymasz od razu zestaw parametrów montażowych: wymiary A1, A2 oraz B z kolejnego rysunku. Określają one miejsce, w którym dany siłownik musi zostać zamontowany, aby twoja klapa otwierała się zgodnie z założeniami.
Spośród zasugerowanych siłowników Ty będziesz musiał jedynie wybrać odpowiedni dla Ciebie wariant, biorąc pod uwagę np. wymaganą szczelność siłownika lub budżet, którym dysponujesz.
Montaż siłownika do klapy
Gdy masz już dobrany odpowiedni siłownik i wyznaczone w przestrzeni punkty, w których ma być on zamocowany, to pozostaje tylko montaż mechaniczny.
Warto się przyłożyć, tak aby był on wykonany starannie i bez kompromisów oraz oszczędzania na materiale. Zwłaszcza jeśli klapa jest ciężka (spadając z siłownika po wyrwaniu zbyt lichych mocowań mogłaby wyrządzić komuś krzywdę), albo jest wykonana ze szkła lub innego nietaniego materiału (szkoda dodatkowych kosztów). Dlatego użyj porządnych uchwytów, wykonanych z odpowiednio grubej blachy oraz porządnych śrub, aby mieć pewność, że nic się nie zerwie.
Dołóż starań, aby siłownik zaczepić jak najdokładniej w wyznaczonych przez nasz kalkulator punktach. I jak już jesteśmy przy montażu mechanicznym, to przy okazji taki mały protip: montuj mocowania i siłownik na zamkniętej klapie. Dlaczego? Z reguły jest tak, że nawet jak założysz jakiś maksymalny kąt otwierania klapy, to najczęściej jeszcze jest jakiś zapas, który pozwoli na delikatnie większe jej otwarcie. Natomiast klapa nie może się nigdy bardziej zamknąć. Dlatego jeśli gdzieś powstaną niedokładności przy montażu, to na pewno nie możesz sobie na nie pozwolić przy zamkniętej klapie. Gdyby klapa zamknęła się już do końca, a siłownik chciałby jechać jeszcze dalej, bo dosłownie milimetr brakuje do wyłączenia krańcówki, to mogłoby się okazać, że albo rozerwie mocowania, albo do konstrukcji klapy zostaną wprowadzone takie naprężenia, że płytki odpadną lub też pęknie szklana płyta, z której klapa jest zbudowana. Dlatego maksymalne zamknięcie klapy to punkt newralgiczny, który musi być zrobiony dokładnie.
Podsumowanie
Dobór siłownika elektrycznego do klapy nie jest zadaniem łatwym bez odpowiedniej wiedzy lub narzędzi. Korzystając z naszego kalkulatora, nawet jeśli samodzielnie nie potrafisz wyprowadzić równań, które „działają” przy klapach, to i tak jesteś w stanie szybko i niewielkim nakładem pracy dobrać właściwy siłownik.
Jeśli masz więc jakąś klapę do zautomatyzowania, to zachęcamy do korzystania z udostępnionego przez nas narzędzia oraz do zapoznania się z ofertą naszych siłowników na stronie elektrobim.pl