Wstęp, czyli dlaczego trudno wybrać automat do bramy
Automat do bramy skrzydłowej – jego wybór bywa bardzo trudny i potrafi spędzić sen z powiek na długie tygodnie. Nic dziwnego, skoro jest tak wiele dostępnych modeli. Czasami na pierwszy rzut oka ciężko jest dostrzec między nimi różnice.
Nasza oferta napędów skrzydłowych to seria ETM. Dostępne są w niej modele ETM-01 Light, ETM-01 Fortis , ETM-02 oraz ETM-03. Jednak nawet pomimo tego, że parametry tych automatów są opisane bardzo dokładnie, to dość często zdarzają się pytania o różnice i podobieństwa.
Wychodząc więc naprzeciw takim pytaniom od Was, popełniam niniejszy artykuł. Wszystko zostało zebrane w jednym miejscu po to, aby maksymalnie ułatwić znalezienie odpowiedzi na pytanie:
Na końcu tego artykułu znajdziesz też tabelkę, która jeszcze bardziej ułatwi Ci dobór odpowiedniego automatu.
Podobieństwa
Pisząc o podobieństwach pominę takie oczywistości, jak to, że wszystkie napędy ETM są przeznaczone do bram skrzydłowych albo, że każdy z nich ma w składzie fotokomórki i lampę sygnalizacyjną oraz 2 piloty. Wymienię tylko najistotniejsze podobieństwa pomiędzy tymi napędami.
Centrala sterująca. Napędy serii ETM są zbudowane w oparciu o tą samą centralę ETM-DG2, będą zatem realizować dokładnie te same funkcje i będą działać w oparciu o ten sam algorytm. Wyjątkiem jest tutaj napęd ETM-03. W jego skład wchodzi nowa centrala. W trybie automatycznym, zaawansowany sterownik sam dobiera optymalne parametry, zapewniając płynne i efektywne otwieranie i zamykanie bramy. Natomiast tryb ekspercki pozwala na ręczną konfigurację parametrów, umożliwiając pełną kontrolę nad pracą napędu.
Przekładnie w siłownikach. Mam tu na myśli materiały, z jakich są wykonane przekładnie we wszystkich siłownikach serii ETM. Ponieważ w założeniu miał to być sprzęt porządnej jakości, to w przekładniach zastosowano tryby metalowe zamiast kół zębatych z tworzywa (jak to ma miejsce w innych tańszych siłownikach).
Długości wysuwu siłowników. Mówiąc o podobieństwach w tym zakresie, mogę wziąć pod uwagę jedynie automaty ETM-01 Light oraz ETM-01 Fortis. W obu tych napędach siłowniki mają ten sam wysuw 30 cm i dokładnie takie same wymiary. Sprawia to, że właściwie można by je stosować zamiennie. Jednak gdy zacznę opisywać różnice, okaże się, że nie zawsze będzie to możliwe.
Zastosowanie ze względu na rodzaj słupka. wszystkie napędy rodziny ETM można zastosować na wąskich metalowych słupkach. Nie wszystkie jednak nadają się do słupków szerszych, betonowych lub murowanych. Ale o tym napiszę więcej, gdy będę mówił o różnicach.
Urządzenia dodatkowe. Do wszystkich napędów serii ETM można podłączyć dodatkowe urządzenia zewnętrzne, takie jak: antena, elektrozaczep, moduły sterujące oraz awaryjne zasilanie akumulatorowe.
Różnice
Gdyby chcieć wnikać w budowę siłowników w najdrobniejszym szczególe, to różnic można by wymienić o wiele więcej. Ale ponieważ nie ma to istotnego wpływu na wybór napędu, to ograniczę się tylko do tych najważniejszych różnic. To one właśnie określają, który automat do bramy skrzydłowej będzie odpowiedni.
Długość wysuwu. Mówiąc o podobieństwach mamy to dwie wersje wysuwu. Jest to 30 cm dla siłowników ETM-01 Light oraz ETM-01 Fortis. Modele ETM-02 i ETM-03 posiadają natomiast wysuw 40 cm. Sprawia to, że właściwie można by je stosować zamiennie, ale jak się okaże, gdy zacznę opisywać różnice – nie zawsze będzie to możliwe.
Zastosowanie ze względu na rodzaj słupka. O ile każdy napęd rodziny ETM można użyć na wąskich metalowych słupkach, o tyle do słupków szerokich, murowanych lub betonowych nadają się tylko napędy ETM-02 oraz ETM-03. Jest to związane właśnie z tym, że mają one dłuższy wysuw niż oba modele ETM-01.
Zastosowanie ze względu na wagę i długość skrzydła. Do skrzydeł o długości max 2 m, można użyć każdego zestawu ETM. Do skrzydeł o długości większej niż 2 m nie nadaje się zestaw ETM-01 Light. Jeśli skrzydło nie przekracza 2,5 m długości sprawdzi się zestaw ETM-01 Fortis. W przypadku dłuższych skrzydeł zostają do wyboru napędy ETM-02 (do 3,5 metra skrzydło) oraz ETM-03 (skrzydło do 4 metrów).
Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o wagę skrzydła. Do 150 kg nadaje się każdy napęd ETM. Przy skrzydłach o wadze do 300 kg można użyć napędu ETM-01 Fortis. Napęd ETM-02 będzie odpowiedni do skrzydeł do 350 kg. Później zostaje nam już ETM-03 (będzie odpowiedni do skrzydła o maksymalnej wadze 400 kg).
Sposób rozblokowania siłownika na wypadek braku zasilania. Siłowniki ETM-01 Light mają rozblokowanie mechaniczne. Polega ono na tym, że końcówkę siłownika trzeba zdjąć z trzpienia na skrzydle bramy. W siłownikach ETM-01 Fortis, ETM-02 oraz ETM-03 nie trzeba zdejmować siłownika z żadnych mocowań. Posiadają one wbudowane w przekładni sprzęgło rozblokowywane specjalnym kluczykiem.
Konieczność stosowania odbojników zewnętrznych. Siłowniki ETM-01-Light wymagają oodbojników ograniczających maksymalne wysunięcie siłowników. Konstrukcja tego modelu nie jest przystosowana do tego, aby siłowniki wysuwały się maksymalnie do końca gwintu na śrubie napędowej. Musi zawsze pozostać jakiś zapas.
Napędy ETM-01 Fortis, ETM-02 oraz ETM-03 nie mają tego ograniczenia, więc stosowanie odbojników zewnętrznych jest opcjonalne. Jeśli z jakichś względów nie ma możliwości ich zamontowania, to napęd się nie zepsuje przy wykorzystaniu całego zakresu ruchu ramienia.
Podsumowanie
Wbrew pozorom wybrać odpowiedni automat do bramy skrzydłowej z rodziny ETM nie jest tak trudno. Powyższy opis podobieństw i różnic może pomóc w wyborze, ale myślę, że jeszcze bardziej ułatwi go poniższa tabelka.
Podczas wybierania automatu, kierując się parametrami skrzydła bramy dobrze jest pamiętać też o takiej ogólnej zasadzie, że zawsze warto trochę przewymiarować sprzęt, ponieważ może to tylko poprawić żywotność i komfort pracy automatu. Wiadomo, że dźwigając ciężką walizkę mniej się zmęczy jakiś wielki strongman, niż mały Kowalski ? Podobnie z automatyką bramową – warto kupić większy i mocniejszy automat niż potrzeba, ale przesadzać też nie zawsze jest sens.
Ponadto przy zakładaniu automatu szczególnie do dużych skrzydeł (zbliżających się wymiarami lub wagą do maksimum możliwości automatu) warto też zainstalować na bramie dodatkowy elektrozaczep spinający ze sobą skrzydła bramy na zamknięciu. To spowoduje, że np. podmuchy wiatru nie uszkodzą siłowników, starających się utrzymać skrzydła bramy w pozycji zamkniętej.
Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym niedługim artykule okażą się dla Ciebie przydatne i ułatwią Ci wybór odpowiedniego automatu z rodziny ETM do Twojej bramy skrzydłowej. W razie wątpliwości wystarczy kliknąć i pomożemy!
Udanego montażu!