Sterownik ETM do siłowników Somfy SGS? Ależ oczywicie!
Po wypiciu porannej kawy i którymś z rzędu telefonie od Klienta z pytaniem czy nie mamy jakiejś centrali do bramy skrzydłowej, która by mogła zastąpić centralę od siłowników Somfy, postanowiłem napisać ten artykuł.
Jakże często mamy takie telefony od Klientów, którzy szukają zamiennika dla oryginalnej centrali Somfy. A jak pokazała praktyka, nasze centrale ETM wyśmienicie się nadają do sterowania siłownikami Somfy.
W kilku słowach spróbuję Ci opisać, dlaczego :)
- Siłowniki Somfy SGS – kilka słów o ich budowie
- Dlaczego Centrala ETM?
- Funkcje centrali ETM
- Podsumowanie
Siłowniki Somfy SGS – kilka słów o ich budowie
Siłowniki SGS mają otwartą budowę, tzn. śruba napędowa jest dostępna od zewnątrz, a konkretnie od spodu siłownika. Od góry jest przykryta osłoną po całej długości. Po śrubie przemieszcza się „wózek” z wystającym trzpieniem. Wózek jest przymocowany do skrzydła bramy i przesuwając się po śrubie otwiera je lub zamyka.
Rodzina siłowników SGS to siłowniki przewidziane do pracy z centralą wyposażoną w funkcję przeciążeniówki. Nie mają wbudowanych krańcówek, które wyłączą silnik po osiągnięciu ustalonej pozycji siłownika. Są wersje siłowników SGS z wbudowanymi ogranicznikami mechanicznymi. Istnieją również wersje zupełnie bez ograniczników (wtedy brama musi mieć zamontowane do podłoża odbojniki). Po dojechaniu „wózka” w siłowniku do ograniczników (w wersji, która je posiada) lub po oparciu się skrzydła o odbojnik zamontowany do podłoża, gwałtownie wzrasta prąd pobierany przez siłownik. Musi to natychmiast „wyczuć” sterownik i wyłączyć silnik.
Moc siłowników rodziny SGS to od 40W do 120. Zasila się je napięciem 24VDC.
Dlaczego Centrala ETM?
Sterownik ETM posiada wszystko, co trzeba, żeby sobie poradzić z obsługą siłowników Somfy z rodziny SGS, ale też z dowolnym siłownikiem innego producenta. O ile oczywiście działa on w oparciu o przeciążeniówkę, jest zasilany napięciem 24VDC. Nie może również pobierać zbyt wielkiej mocy (max 60W).
Najnowsze oprogramowanie centrali jest bardzo elastyczne i pozwala niemalże dowolnie skonfigurować jej pracę. Użytkownik może przypisać funkcje wejściom i niektórym wyjściom oraz ustalić funkcje realizowane przez przyciski w pilocie.
Mocną stroną tej centrali – oprócz bardzo wielu opcji w konfiguracji – jest jej zasilacz. Został on zbudowany w oparciu o mocny i trwały transformator torroidalny, cechujący się bardzo wysoką sprawnością energetyczną. Taki transformator wytrzyma też spore przeciążenia. A ponieważ nie jest to przetwornica impulsowa złożona z mnóstwa elementów – jest też dzięki temu bardzo niezawodny. Co prawda jest to okupione nieco większą masą całości urządzenia, ale przecież nikt nie nosi ze sobą takiej centrali np. na zakupy czy spacer po parku, żeby miało to jakieś istotne znaczenie :)
Regulacji wszystkich parametrów pracy centrali dokonuje się za pomocą czterech przycisków na płycie sterownika. Umieszczono na niej dwucyfrowy wyświetlacz umożliwiający kontrolę i ułatwiający programowanie ustawień. Oprócz wyświetlacza na płycie znajdują się także diody LED informujące o statusie urządzenia.
Funkcje centrali ETM
Oczywiście ten sterownik realizuje też takie funkcje jak soft start i zwalnianie przed zatrzymaniem. Można otwierać jedno skrzydło zamiast obu (opcja furtki). Można również podłączyć fotokomórki do zabezpieczenia obszaru wokół bramy. Kolejną przydatną funkcją jest sterowanie centralą z domowego systemu alarmowego lub innych sterowników (np. GSM) lub w podstawowej wersji przyciskiem dzwonkowym (lub wieloma) – centrala ma przygotowane wejścia to wszystko umożliwiające. Ma także dotykowe sensory na obudowie, które służą do sterowania bramą bez pilotów. Możliwe jest ryglowanie bramy elektrozamkiem, a także otwieranie elektrozamka w furtce za pomocą pilota od bramy.
Ale to, co najbardziej predestynuje naszą centralę ETM do sterowania siłownikami Somfy z rodziny SGS (i nie tylko), to bardzo czuły i precyzyjny system przeciążeniowy. To jej najmocniejsza strona. Przeciążeniówka w centrali ETM ma osobno ustawianą czułość dla szybkiego i wolnego biegu siłowników – i to dla każdego z osobna! Nie ma więc wtedy takich niespodzianek jak zatrzymywanie się bramy zaraz po starcie czy wręcz brak jakiejkolwiek reakcji siłowników lub niewyłączanie silników po dotarciu skrzydła do odbojnika. Na każdym biegu można dopasować poziom czułości przeciążeniówki do aktualnych warunków i obciążeń, z jakimi siłowniki pracują.
Podsumowanie
Wszystko to, co wymieniłem powyżej w połączeniu z osiągniętą w tej centrali niezawodnością sprawiło, że stała się ona tak bardzo popularna wśród użytkowników systemów Somfy SGS. Wygląda na to, że centrala Somfy doczekała się solidnego zamiennika, a może i następcy…
A jako bonus wrzucam filmik od zadowolonego użytkownika :)