Wsparcie techniczne dla: Centrala HB5
Witamy w dziale pomocy dla sterownik siłowników napędu bramy HB5.
Pobierz instrukcję montażu:
(zobacz produkt)
Instrukcja obsługi centrali sterującej HB5
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania:
Jak zaprogramować piloty w centrali HB5?
Programowanie:
- Nacisnąć jednokrotnie przycisk „LEARN” w centrali, dioda „LEARN LED” zaświeci.
- Następnie nacisnąć i przytrzymać wybrany przycisk w pilocie, dioda „LEARN” mignie.
- Wybrany przycisk steruje dwoma skrzydłami jednocześnie.
- Nacisnąć dwukrotnie przycisk „LEARN” w centrali, dioda „LEARN LED” zaświeci .
- Następnie nacisnąć i przytrzymać drugi wybrany przycisk w pilocie, dioda „LEARN LED” mignie.
- Drugi wybrany przycisk steruje jednym skrzydłem (podłączonym do wejścia Motor 1).
Kasowanie:
- Nacisnąć i długo przytrzymać przycisk „LEARN”, dioda „LEARN LED” zaświeci.
Trzymać przycisk wciśnięty aż do momentu mignięcia diody, wtedy zwolnić przycisk.
Gdzie powinna być zawieszona centrala sterująca?
Centralę sterującą najlepiej jest zawiesić przy bramie, jak najwyżej nad podłożem w celu uzyskania jak największego zasięgu po obu stronach bramy. Gumowe przepusty kablowe w obudowie centrali koniecznie muszą znajdować się w jej dolnej ściance aby woda nie mogła wpływać do obudowy.
- Do podłączenia silników siłowników z centralą HB5 (do obu słupków oddzielny przewód) należy użyć miedzianych, elastycznych przewodów dwużyłowych 2 x 1,5mm2. Krańcówki (jeśli będą wykorzystywane, każdy siłownik podłączony do centrali osobno) można podłączyć przewodem 3 x 0,5mm2.
- Do podłączenia fotokomórek (jeśli będą montowane) należy poprowadzić: do słupka bliższego przewód miedziany czterożyłowy 4 x 0,5mm2 (np. dwuparowa skrętka telefoniczna); do słupka dalszego przewód miedziany dwużyłowy 2 x 0,5mm2 (np. jednoparowa skrętka telefoniczna).
- Do podłączenia lampy sygnalizacyjnej (jeśli będzie montowana) użyć przewodu miedzianego dwużyłowego 2 x 0,5mm2.
- Do podłączenia przycisków sterowania ręcznego (jeśli będą montowane) należy poprowadzić: do każdego przycisku przewód miedziany dwużyłowy 2 x 0,5mm2.
- Do podłączenia centrali do rozdzielnicy zasilającej 230VAC użyć trzyżyłowego przewodu 3 x 1,5mm2.
Co zrobić, żeby lampa ostrzegawcza błyskała częściej?
Jeśli fabryczna lampa ostrzegawcza z wbudowanym przerywaczem błyska zbyt rzadko, to można w jej miejsce podłączyć zwykłą żarówkę 24V o mocy kilku watów. Wtedy częstotliwość błysków się zwiększy i lampa będzie błyskać około 1 raz na sekundę. Ewentualnie lampę dostarczoną w zestawie można podłączyć równolegle z jednym z siłowników.
Co zrobić, gdy brama się samoczynnie, bez przerwy otwiera i zamyka?
Należy sprawdzić, czy przycisk w pilocie nie jest przypadkowo na stałe wciśnięty albo czy nie powstało zwarcie pomiędzy żyłami w przewodzie łączącymi przyciski sterowania ręcznego z automatem, albo czy któryś z przycisków sterowania ręcznego nie uległ uszkodzeniu i jest na stałe zwarty. W przypadku, gdy wszystkie wymienione rzeczy okażą się w porządku, należy skontaktować się z Serwisem (adres i telefon do serwisu podano w Karcie Gwarancyjnej dołączonej do automatu).
Co zrobić, gdy siłowniki nie startują?
Należy upewnić się, że centrala ma doprowadzone zasilanie i bezpieczniki są sprawne, upewnić się, że przewody od centrali do siłowników są sprawne i poprawnie podłączone do złącz w siłownikach i w centrali oraz upewnić się, że fotokomórki są poprawnie podłączone. Jeśli krańcówki z siłownika nie są wykorzystywane w centrali, to w złączach krańcówek muszą być pozakładane mostki na stykach. Jeśli fotokomórki również nie są podłączone do centrali, to w złączu fotokomórki również musi być zrobiony mostek.
Co zrobić, gdy brama nie chce się zamykać, a jedynie się otwiera?
Należy upewnić się, że fotokomórki zostały podłączone zgodnie z instrukcją, upewnić się, że fotokomórki są sprawne i kompatybilne z centralą oraz, jeśli centrala pracuje bez fotokomórek, upewnić się, że założona jest zworka na złączu fotokomórek pomiędzy odpowiednimi stykami. W przypadku, gdy wszystkie wymienione rzeczy okażą się w porządku, należy skontaktować się z Serwisem (adres i telefon do serwisu podano w Karcie Gwarancyjnej dołączonej do automatu).
Co zrobić, gdy siłowniki zatrzymują się przed osiągnięciem skrajnych pozycji przez bramę?
Należy upewnić się, że krańcówki w siłowniku są ustawione poprawnie, w razie potrzeby poprawić ustawienia. Należy też skontrolować i w razie potrzeby zwiększyć nastawę parametru P1(czasu ruchu skrzydeł bramy). W przypadku, gdy powyższe czynności nie przyniosą pożądanego efektu, należy skontaktować się z Serwisem (adres i telefon do serwisu podano w Karcie Gwarancyjnej dołączonej do automatu).
Czy jest możliwość podłączenia awaryjnego akumulatora 24V w centrali HB5?
Tak, jest taka możliwość. W centrali HB5 jest specjalne wejście aby podłączyć akumulator zasilania awaryjnego (wejście: „+ BATT -„). Akumulator musi dostarczać napięcie 24V.
Centrala gubi ustawienia po odłączeniu zasilania 230V. Czy można jakoś temu zaradzić?
Tak, podłącz akumulator zasilania awaryjnego.
Czy energia z akumulatora będzie cały czas pobierana, nawet jak będzie obecne napięcie sieci 230V?
Energia z akumulatora nie będzie pobierana cały czas. W czasie, kiedy napięcie 230V jest normalnie obecne w sieci, centrala będzie doładowywać i podtrzymywać akumulatory w stanie naładowania. Dopiero w chwili zaniku napięcia w sieci, centrala automatycznie przełączy się na zasilanie z akumulatorów.
Kiedy brama jest zamknięta lub otwarta, na wyświetlaczu są 2 migające kropki. Czy to normalne?
2 kropki migoczące na wyświetlaczu to stan normalny, tak ma być. Gdy między fotokomórkami pojawi się przeszkoda (jeśli są podłączone) lub jeśli pojawi się przerwa na przewodach do fotokomórek (awaria okablowania), lub też jeśli uszkodzeniu ulegną same fotokomórki, to wyświetlacz pokaże „PH”, a brama pracować będzie tylko w jednym kierunku (otwieranie). Kiedy wszystko jest w porządku, to w chwili bezruchu bramy na wyświetlaczu widać właśnie 2 migające kropki, a jedynie podczas jej ruchu widać na początku „CL” przy zamykaniu lub „OP” przy otwieraniu, potem centrala wskazuje odliczany czas.