- Wstęp
- Czy wiesz co się liczy?
- Ranking najlepszych napędów do bram przesuwnych na 2024 rok
- Wybór odpowiedniej automatyki do bramy przesuwnej
Rankingi mają to do siebie, że z pozoru potrafią ocenić wszystko – od najlepszych filmów roku po najsmaczniejsze rodzaje sera. Można jednak pokusić się o chwilę refleksji nad tym czy o gustach powinno się dyskutować i czy da się je w ogóle zmierzyć jakoś zmierzyć…
Ale istnieją również rzetelne rankingi, które koncentrują się na twardych danych (statystykach, specyfikacji, stosunku jakości do ceny). Czyli dokładnie takie jak nasz ranking najlepszych napędów do bram przesuwnych na 2024 rok.
W świecie, gdzie każdy detal domu staje się swoistym arcydziełem, bramy przesuwne nie są już tylko funkcjonalnym dodatkiem – stały się areną dla najnowszych trendów i technologii. Czy kultura pracy napędu jest na tyle wysoka, że otwierająca się brama nie zbudzi śpiącego niemowlęcia, a jednocześnie na tyle szybka, że wyprzedzi psa uciekającego na nielegalny spacer? W tym artykule przyjrzymy się bliżej, jakie cechy powinna posiadać brama przesuwna, aby zasłużyć na miano „najlepszej”, i które modele naprawdę zasługują na uwagę zarówno pod względem technicznym jak i estetycznym.
Czy wiesz co się liczy?
Nie ulega wątpliwości, że przede wszystkim należałoby określić kryteria, jakimi kierowaliśmy się sporządzając niniejsze zestawienie. Zależało nam, aby wyniki były jak najbardziej miarodajne więc pod uwagę wzięliśmy: specyfikację, udźwig, cykl pracy, uniwersalizm, dodatkowe funkcje, prostotę w konfigurowania sterownika oraz stosunek jakości do ceny.
Podstawowym kryterium doboru napędu do bramy przesuwnej jest jej waga. Sytuacja przedstawia się tu zupełnie inaczej niż w przypadku bram skrzydłowych, gdzie jest o wiele więcej czynników determinujących wybór automatyki. Należy pamiętać, że napędu nigdy nie powinno dobierać się na styk. Czyli jeżeli brama waży 700 kg to absolutnie nie będzie dobrym wyborem napęd z udźwigiem do 700 kg. Więcej o tym jak dobrać odpowiedni napęd do bramy przesuwnej dowiecie się na podlinkowanym wpisie lub oglądając poniższy film:
Pozostałe z wymienionych powyżej kryteriów być może nie są tak kluczowe ale niemniej ważne. Jeżeli stawiamy na samodzielny montaż istotne jest to, czy ustawianie potrzebnych parametrów pracy napędu nie okaże się drogą przez mękę. Nie bez znaczenia jest również stosunek jakości do ceny. Nikt nie lubi przepłacać za produkty, których jakość jest wątpliwa. Natomiast w ślad za wyższą ceną idą dodatkowe funkcje i jakość premium warto wydać trochę wiecej.
Ranking najlepszych napędów do bram przesuwnych na 2024 rok
Ale nie przedłużając, oto przed Państwem ranking najlepszych napędów do bram przesuwnych na 2024 rok.
Miejsce pierwsze
Niekwestionowanym liderem naszego rankingu jest napęd do bram przesuwnych KSE800S. Udźwig automatu (800 kg) sprawia, że będzie on odpowiedni do większości bram wjazdowych przy posesjach prywatnych. Ten zestaw automatyki charakteryzuje się wysoką prędkością przesuwu, cichą i stabilną pracą oraz eleganckim designem. Cykliczność pracy pozwala na montaż na posesji prywatnej jak i wjedzie na teren małej firmy. Napęd dodatkowo wyposażono a zasilanie awaryjne. Dzięki niemu bez problemu wyjedziemy z posesji nawet w przypadku przerwy w dostawie prądu.
Miejsce drugie
Na drugim miejscu uplasował się automat do bramy przesuwnej KSE380. Jest to najlepszy wybór dla osób, które cenią sobie prostotę i wygodę. Napęd ten ma udźwig na poziomie 2000 kg więc nie ma obaw o brak zapasu mocy. A jak dobrze wiemy, ma to niebagatelny wpływ na żywotność automatyki. Montaż zestawu KSE380 nie wymaga zaawansowanej wiedzy technicznej więc dodatkowym atutem jest w tej sytuacji oszczędność jeżeli zrobimy to samodzielnie.
Miejsce trzecie
Wybór nie był prosty. Dlatego jednogłośnie została podjęta decyzja o przyznaniu go ex aequo napędom KSE1200 oraz KSE180-DG.
Napęd do bramy przesuwnej KSE1200 to rozwiązanie, które poradzi sobie nawet w przypadku bardzo intensywnie użytkowanych bram. Dodając do tego spory udźwig, bezszczotkowy silnik 24V otrzymujemy urządzenie niezwykle uniwersalne. Sprawdzi się zarówno na parkingach, posesjach prywatnych jak i wjazdach do budynków przemysłowych czy użyteczności publicznej. Za takie rozwiązanie przyjdzie jednak trochę zapłacić.
Natomiast automat do bram przesuwnych KSE180-DG to nowsza wersja doskonale znanego napędu KSE180. Dzięki wprowadzonym zmianom (np. cyfrowemu wyświetlaczowi na płycie głównej) zyskał nową funkcjonalność. Jak wszystkie pozostałe napędy marki Elektrobim można go zamontować samodzielnie bez utraty gwarancji. Płyta sterująca została wyposażona w dodatkowe wyjścia zewnętrzne, umożliwiające podłączenie dodatkowych akcesoriów.
Wybór odpowiedniej automatyki do bramy przesuwnej
Należy pamiętać, że wybierając napęd do bramy nie jest dobrze zdawać się jedynie na rankingi (chociażby najbardziej rzetelne!). Warto wziąć pod uwagę nasze osobiste oczekiwanie względem kupowanego czy też założony budżet. Warto również skonsultować się z doradcami, którzy chętnie doradzą i pomogą wybrać odpowiedni model napędu.