Siłowniki elektryczne marki Elektrobim
Dość często spotykamy się z pytaniami klientów, jak rozszyfrować oznaczenia siłowników Super Power Jack. Postanowiliśmy w przystępny sposób przedstawić oznaczanie tych produktów. Po przeczytaniu artykułu specyfikacja serii Super Power Jack nie powinna już budzić wątpliwości. Dzięki temu bez problemu będzie można łatwo i szybko ustalić z jaką wersją siłownika mamy styczność w przypadku konieczności złożenia zamówienia.
Przechodząc do rzeczy – aby poprawnie odczytać oznaczenie siłownika SPJ należy zwrócić uwagę na 2 rzeczy wchodzące w skład oznaczenia konkretnego modelu:
- Oznaczony literami model siłownika (tj. DARL, HARL lub QARL)
- Oznaczony cyframi wariant siłownika (np. 2412, 2418, 1212, 1218 itp.)
- DARL, HARL, QARL – oznaczenia modelu siłownika SPJ
- Warianty siłowników Super Power Jack HARL, DARL i QARL
- Napięcie znamionowe silnika, a prędkość wysuwu
- Długość siłownika, a wartość wysuwu nominalnego
- Podsumowanie
DARL, HARL, QARL – oznaczenia modelu siłownika SPJ
Seria siłowników Super Power Jack jest podzielona na 3 podstawowe modele, które występują w różnych wariantach długości wysuwu i napięcia nominalnego. Zasadnicza różnica pomiędzy poszczególnymi siłownikami, wynika głównie z wersji napięciowej, udźwigu i gabarytów produktu. Aby odróżnić poszczególne modele od siebie, wprowadzono oznaczenia DARL, HARL oraz QARL.
Model DARL/MINI
Jest to tzw. wersja mini siłownika Super Power Jack. Charakteryzuje się niską prędkością wysuwu (około 3,6 mm/s) i małym udźwigiem maksymalnym rzędu 1000N (100kg). Pomniejszone gabaryty tego siłownika sprawiają, że sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie potrzebna jest duża siła, a istotne są niewielkie gabaryty urządzenia. Model jest dostępny w wersji napięciowej 12V. Produkt często znajduje zastosowanie przy automatycznym otwieraniu drzwiczek/furtek kurników czy uchylaniu małych luków przewietrzających pomieszczenie.
Model HARL
HARL jest to standardowa i chyba najbardziej popularna i uniwersalna w zastosowaniu wersja SPJ. Produkt charakteryzuje podwyższoną prędkością wysuwu w stosunku do wersji mini. Wynosi ona w tym przypadku około 7,5mm/s oraz posiada podwyższony udźwig maksymalny do 2000N (200kg). Dzięki temu, model ten, znajduje bardzo szerokie zastosowanie w obsłudze różnego rodzaju klap, uchylania okien wietrzących szklarnię. Z uwagi na bardzo szerokie zastosowanie tego siłownika, dostępny jest w 3 różnych wersjach napięciowych: 12V, 24V lub 36V.
Model QARL
Przemysłowa wersja siłownika Super Power Jack. Wyróżnia go przede wszystkim masywna konstrukcja i relatywnie duży udźwig maksymalny do 3000N (300kg). Produkt ten często znajduje zastosowanie w przemyśle, gdzie potrzebna jest duża siła i stabilność układu napędowego.
Porównanie parametrów nominalnych poszczególnych modeli:
DARL | HARL | QARL | |
Prędkość nominalna | ~5,5mm/s | ~7,5mm/s | ~4,5mm/s |
Udźwig max.* | 1000N (100kg) | 2000N (200kg) | 3000N (300kg) |
*Nie należy obciążać siłownika siłami wyższymi niż jego udźwig maksymalny.
Warto zwrócić uwagę, że pomiędzy tymi siłownikami występuje duże podobieństwo wizualne. Dlatego podczas składania zamówienia, należy zwrócić uwagę na oznaczenia oraz parametry danego modelu.
Warianty siłowników Super Power Jack HARL, DARL i QARL
Poza modelem urządzenia, kolejną istotną rzeczą jest jego wariant. Zakodowane są w nim jego podstawowe parametry, czyli wersja napięciowa oraz długość wysuwu ramienia. Jest to czterocyfrowe oznaczenie, które bardzo łatwo można rozszyfrować. Dwie pierwsze cyfry oznaczają napięcie znamionowe siłownika, a dwie kolejne długość wysuwu siłownika w calach. Czyli HARL-2418 to siłownik na 24V z długością wysuwu 18 cali
Długość siłownika, a wartość wysuwu nominalnego
Poszczególne modele siłowników są produkowane z różnymi długościami ramion, zapewniającymi różne wartości wysuwu. Wartość wysuwu nominalnego siłownika, ma bezpośredni wpływ na jego gabaryty – im dłuższy wysuw nominalny, tym większy jego gabaryt. Dodatkowo warto zaznaczyć, że wartość wysuwu, można ograniczyć siłownikowi poprzez odpowiednią regulację wyłączników krańcowych. Tak więc siłownik o wysuwie 18cali (44cm) może się wysuwać tak jak siłownik 6-calowy (15cm), ale jego rozmiar będzie zdecydowanie większy. Długość siłownika 18-calowego, w stanie złożonym wynosi około 70cm, siłownika 6-calowego około 40cm.
Analizując nazewnictwo poszczególnych wariantów siłowników można zauważyć, że są one produkowane tylko w określonych dla danego modelu wersjach:
Model DARL (mini):
- 6-cali (15cm wysuwu)
- 8-cali (20cm wysuwu)
- 10-cali (25cm wysuwu)
Wersja HARL:
- 6-cali (15cm wysuwu)
- 8-cali (20cm wysuwu)
- 10-cali (25cm wysuwu)
- 12-cali (30cm wysuwu)
- 18-cali (44cm wysuwu)
- 24-cali (61cm wysuwu)
Model QARL:
- 18-cali (43cm wysuwu)
- 36-cali (61cm wysuwu).
Podsumowanie
Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego siłownika, warto dobrze zapoznać się z jego wymiarami zewnętrznymi. Plik określający wymiary poszczególnych modeli siłowników można pobrać tutaj. Wymiary podane w pliku dotyczą zawsze siłownika w stanie złożonym, czyli siłownika ze schowanym tłokiem.
Mamy nadzieję, ze powyższy artykuł rozwiał wątpliwości dotyczące oznaczeń i właściwości poszczególnych wariantów siłowników Super Power Jack. Gdyby jednak nie wszystko było jasne – jak zawsze zapraszamy do kontaktu mailowego.